Wina PiS

 

image

Brexit to wina PiS? Rankiem 24 czerwca skończyła się Europa, którą znaliśmy. Brytyjczycy zadecydowali, że chcą skończyć długoletni związek z Unią Europejską. A gdyby przyczyn takiego obrotu spraw poszukać w Warszawie? U nas możliwości są tylko dwie: „to wina PiS” lub „to wina Tuska”. Cegiełką, którą z pewnością dołożyła partia Jarosława Kaczyńskiego, to duża dawka nieufności wobec brukselskich urzędników i podważanie sensu istnienia Unii w znanym dotąd kształcie.

Dariusz Grzędziński, Fakt

To nawet zabawne, że rząd PiS z którym nikt, absolutnie nikt, się w Europie nie liczy ma na tę Europę wpływ większy niż cała reszta razem wzięta. Wszyscy namawiali Brytyjczyków do pozostania w Unii, a tu sam jeden Kaczyński ich z tej Unii wyprowadził. Mocarz.

Gdy polski tabloid oskarża PiS o Brexit, Brytyjczycy  mają pretensje do swoich tabloidów –  Daily Mail i The Sun. Zakładając, że brytyjscy komentatorzy jednak lepiej znają swoje społeczeństwo niż najmądrzejszy nawet komentator polskiego tabloidu, o wyniku referendum zdecydowały okładki takie jak te.

This slideshow requires JavaScript.

A co znajdzie na te tematy czytelnik Faktu, który dzisiaj się wyrywa do rozliczania Kaczyńskiego ze współsprawstwa Brexitu? Mniej więcej to samo, tytuły „Monchium. Uchodźcy atakują emerytów w metrze!”, „Nowa fala imigrantów. Ruszają do Europy!”, „Polak zaatakowany nożem przez emigrantów!”, „Dlaczego Angela Merkel zaprosiła uchodźców?”, „Zobacz jak łatwo uchodźcy kupią fałszywe paszporty”, „Milion złotych za uchodźcę? Politycy oszaleli!”. Takie mniej więcej tytuły w brytyjskich tabloidach ukształtowały antyunijne postawy Brytyjczyków.

Ale to nie tabloidy są problemem, nawet najbardziej podkręcone teksty by nie działały, gdyby nie powody, których hurtowo dostarczali unijni urzędnicy najwyższego szczebla. Pamiętacie chyba ciągle jeszcze aktualny pomysł drakońskich kar – 250 tys. EURO – za jednego nieprzyjętego uchodźcę? Miało to jakiś wpływa na antyunijne nastroje czy nie bardzo? A to:

A jeśli słuchasz swojej opinii krajowej nie rozwijasz się, co powinno być wspólnym europejskim dążeniem i poczuciem konieczności połączenia starań wszystkich polityków. Mamy zbyt wiele Europejczyków w niepełnym wymiarze czasu. Mamy „pełnoetatowych” Europejczyków w sytuacji, gdy chodzi o branie i mamy Europejczyków w „niepełnym wymiarze godzin” jeśli chodzi o dawanie. Premierzy muszą przestać słuchać swoich wyborców, a zacząć się zachowywać jak pełnoetatowi Europejczycy.

Jean-Claude Juncker

Jak to trafnie ujął ktoś na twitterze – przepraszam, nie pamiętam autora – David Cameron zachował się jak ktoś kto podpalił własny dom, żeby sprawdzić czy jego konstrukcja jest niepalna. U nas też mamy takich ryzykantów.

Najlepszą odpowiedzią na działania antyeuropejskie PiS-u, najlepszą odpowiedzią jest odpowiedź całego narodu, w referendum. Jeśli PiS będzie działał antyeuropejsko i wyprowadzał Polskę z UE, to na to Polacy powinni odpowiedzieć: nie ma na to zgody. Najlepszą powszechną odpowiedzią jest referendum.

Grzegorz Schetyna

Tylko żeby się potem nie zdziwił jeśli także Polacy pokażą, że „nie dorośli do demokracji” bo podoba im się ustrój, w którym cnotą ma być niesłuchanie własnych wyborców i nakładanie drakońskich kar za niedostosowanie się do odgórnie narzuconej polityki imigracyjnej, i wtrącanie się absolutnie we wszystko. Sądząc po reakcjach na Brexit, oderwani od społeczeństwa urzędnicy, politycy i komentatorzy nie umieją wyciągnąć z niego wniosków.

 

 

About kataryna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *